بلاگ

یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافیست؟

پیمانه کردن برنج

حتما برای شما هم پیش آمده که ندانید برای تعداد مهمانی که دارید چند پیمانه برنج باید بپزید تا غذا کم نباشد و یا زیاد نیاید. ما امروز در تیم تحریریه کیمیا افشان هنگام نکاتی برای پیمانه کردن و اندازه مصرف برنج را مرور می کنیم. با ما همراه باشید تا بدانید یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافی است؟ ضمناً قسمت پیشنهادات ویژه سایت را برای دریافت بیشترین تخفیفات ببینید.

یک کیلو برنج برای چند نفر کافیست

اهمیت دانستن میزان مصرف برنج

اکثر افراد اطلاعات درستی در خصوص میزان صحیح برنجی که باید برای تعداد نفرات خاصی تهیه شود ندارند و همین امر سبب می شود در میهمانی ها و یا مجالسی که نیاز به پخت حجم زیادی از برنج است دچار مشکل شوند. یک آشپز باید بداند برای هر نفر چقدر برنج باید بپزد تا برنج کم نیاید و همه به قدر کافی بخورند.

فرمول مصرف یک کیلو گرم برنج

این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافیست یه فرمول واحد ندارد و بستگی به شرایط بسیاری مانند نوع برنج، غذاهای همراه، اشتهای افراد و حتی منطقه آب و هوایی دارد و باید به تمامی این نکات توجه شود. به طور کلی هر پیمانه سرخالی برنج (پیمانه پلوپز) حدود ۱۵۰ گرم وزن دارد. با این حساب یک کیلو گرم برنج حدود هفت پیمانه  پلوپز است. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن هیچ مساله جانبی برنج را پیمانه کنیم باید بگوییم چون هر پیمانه پلوپز برای یک نفر کافی است پس یک کیلوگرم برنج حدودا برای هفت الی هشت نفر پاسخگو است. اما این یک قانون کلی است و همانطور که گفتیم شرایط دیگری نیز در پیمانه کردن برنج اهمیت دارد.

فرمول مصرف برنج

تفاوت پیمانه کردن برنج ایرانی و هندی

اگر از برنج هندی استفاده می کنید باید دقت کنید که برنج هندی بیشتر قد می کشد و پس از پخت حجم آن افزایش می یابد، از این رو یک کیلوگرم برنج هندی برای حداقل ۱۰ نفر کافی است. اما در مورد برنج ایرانی اینگونه نیست. برنج ایرانی از نظر طعم و کیفیت بالاتر از برنج هندی است اما اندازه برنج هندی قد نمیکشد پس برای مصرف برنج ایرانی هر پیمانه را برای یک نفر در نظر بگیرید. بنابراین هر یک کیلوگرم برنج ایرانی برای هفت یا نهایتا هشت نفر کافی است.

تفاوت پیمانه برنج ایرانی و هندی

نقش غذاهای همراه در پیمانه کردن برنج

اگر برنج به همراه یک نوع خورشت سرو شود پس برنج غذای اصلی محسوب می شود و باید همان یک پیمانه برای یک نفر را در نظر گرفت اما چنان چه در کنار این غذا، غذاهای دیگری نیز وجود دارد و یا اینکه چلو را می خواهید با کباب سرو کنید قضیه کمی فرق می کند. زیرا در اینصورت برنج به مقدار کمتری مصرف می شود. یک کیلوگرم برنج حتی شاید برای ده الی دوازده نفر نیز کافی باشد.

چلو کباب

عادات غذایی و میزان مصرف برنج

این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است در اروپا و آسیا متفاوت است.! از آنجا که برنج در سبد غذایی مردم اروپا چندان پررنگ نیست، آنها برای هر نفر ۶۰ گرم برنج می پزند. این یعنی در اروپا یک کیلوگرم برنج برای ۱۵ تا ۱۸ نفر کافی است. که در آُیا این مقدار واقعا فاجعه بار است.

عادات غذایی و میزان مصرف برنج

تاثیر سن و جنسیت در مقدار مصرف برنج

یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی پیمانه برنج سن و جنسیت افراد است. میزان خوراک یک نوجوان و یک شخص مسن یکسان نیست. برای هر نوجوان در حال رشد حدودا یک و نیم پیمانه پلوپز باید در نظر گرفت و برای افراد میانسال و مسن این مقدار می­ تواند حتی به نصف پیمانه کاهش بیابد. پس می توان گفت یک کیلوگرم برنج برای حدود پنج نوجوان کافی است! جنسیت نیز تاثیرگذار است. زیرا معمولا اشتهای آقایان خیلی بیشتر از خانم ها است و خانم ها بدلیل اهمیت بیشتری که به تناسب اندام می دهند مصرف کمتری دارند.

احتمالا شما شناخت کافی درخصوص مهمانانتان دارید. چنان چه با افرادی خوش اشتها سر و کار دارید که می دانید بشقاب های خود را لبالب پر می کنند. و یا امکان دارد چندین مرتبه بشقابشان پرو خالی شود ، هر یک کیلوگرم برنج را برای ۵ نفر بپزید.

یک کیلو برنج برای چند نفر

یک کیلوگرم برنج پخته برای چند نفر کافی است؟

برنج هنگامی که پخته شد حجم و وزنش افزایش می یابد زیرا تقریبا دو برابر به آن آب افزوده می شود. برای هر نفر بین ۱۲۵ تا ۲۵۰ گرم برنج پخته شده کافیست. بنابراین یک کیلوگرم برنج پخته شده ۴ تا ۸ نفر را سیر می کند. مقالات زیر را برای مطالعه بیشتر شما در سایت قرار داده ایم :

سخن پایانی کیمیا افشان

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان نتیجه گرفت که با احتساب تمام شرایط نرمال سن و اشتها و منطقه و … هر یک کیلوگرم برنج خام برای ۵ تا ۷ نفر در حالت نرمال کافی است. یک کیلوگرم برنج پخته شده ۴ تا ۸ نفر را سیر می کند. برای دریافت مشاوره با شماره دفاتر ما در ارتباط باشید.