بلاگ

روش از بین بردن بوی سوختگی برنج با 4 راه ساده

از بین بردن بوی برنج

پیشتر در خصوص تشخیص انواع برنج با شما صحبت کرده ایم. برای همه پیش می آید که در یک لحظه از غذای روی اجاق گاز غافل شوند و بعد با بوی سوختگی یادشان بیاید که برنج ته گرفته و سوخته، اگر این اتفاق برای شما افتاد با این چهار روش ساده که برای از بین بردن بوی سوختگی برنج در اینجا گردآوری شده است می‌توانید بوی نامطلوب برنج را از بین ببرید.

رفع بوی سوختگی برنج

  • روش اول، می توانید چند حبه قند لا به لای برنج بگذارید تا بوی سوختگی غذا را بگیرد.

  • روش دوم، پنبه ای را آغشته به آبلیمو کرده و در یک دستمال کاغذی پیچیده و به مدت چند دقیقه داخل قابلمه قرار دهید. بوی سوختگی برطرف خواهد شد.

  • روش سوم، بعد از بو گرفتن برنج زمانی که دمکش روی قابلمه است، یک تکه نان بزرگ روی برنج بگذارید. موقع کشیدن برنج می توانید نان را بردارید.
  • روش چهارم، روش دیگر برای از بین بردن بوی سوختگی استفاده از پیاز است . یک پیاز را پوست کنید و داخل برنج فرو ببرید تا بوی سوختگی را بگیرد.

پخت برنج

نکته های جالب در پخت برنج

وقتی قصد دارید برنج را آبکش کنید، آب چلو رو دور نریزید چراکه این آب بسیار غنی است و سرشار از ویتامین بی است؛  از آب چلو به شرطی که خیلی شور نباشد برای سوپ و خورشت استفاده کنید هم غلظت غذا زیاد خواهد شد و هم مواد خوب برنج را دور نریخته اید.

اگر عادت دارید برنج دمی یا کته ای درست می کنید، بهتر است کمی شلتوک برنج رو خوب شست و شو دهید و بگذارید با آن بجوشد، آب آن را صاف کنید و برای آب دمی از آن استفاده کنید.

برنج هرچه کهنه‌تر باشد عطر و طعم بهتری دارد. اگر برنج تازه می‌خرید بگذارید از یک تا سه ماه بماند تا از تازگی بیفتد. البته بعضی برنج‌ها از همان ابتدا خوش پخت هستند اما همان برنج خوش پخت اگر یک ماه دیرتر پخت شود و به اصلاح کهنه شود، پخت و طعم و عطر بسیار بهتری خواهد داشت.

زمانی که برنج را دم می‌کنید با انتهای قاشق سوراخ‌های عمقی داخل برنج ایجاد کنید تا بخار از کف قابلمه به برنج‌های رویی هم برسد و برنج به صورت یکدست دم بکشد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص برنج میتوانید مقالات زیر را مطالعه کنید :

یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافیست

برنج قهوه ای برای بدنسازی

تفاوتهای برنج ایرانی و خارجی